Часто, шукаючи та обираючи мікрокредит головне на що ми звертаємо увагу – це відсоткова ставка. І часто, ми не можемо дізнатись точно, скільки переплатимо взявши позику. Адже окрім самої відсоткової ставки, фінансові установи можуть додавати нам усілякі страховки та комісії. Звідси і неясність в тому, скільки ж грошей потрібно повернути. Але існує показник, котрий найточніше відображає всі майбутні затрати. Про це далі й поговоримо.
Згідно з постановою НБУ від 7 жовтня 2021 року про інформацію про умови та повну вартість послуг із надання споживчого кредиту на вебсайті та в рекламі всі мікрофінансові організації України зобов’язані розкривати споживачу.
Цей закон вводить у обіг поняття “реальна річна відсоткова ставка”, яка показує повний обсяг переплати в річному еквіваленті. Також закон зобов’язує всі сайти, котрі видають кредити:
- розкривати вичерпну інформацію про послуги на вебсайті в єдиному уніфікованому форматі;
- дати змогу позичальнику завантажити файл з всією інформацією про повну вартість, умови отримання кредиту, наслідки порушення договору тощо;
- на сайті повинен бути калькулятор розрахунку витрат;
- контактну інформацію фінансової установи;
- відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів.
Згідно з цією постановою, зростає прозорість ринку кредитування, споживач стає більш захищеним, а рівень фінансового сектору повинен наближатись до загально європейських стандартів на норм.
Окрім нормативно-правових роз’яснень, дана постанова має і заборони для фінансових установ. Це стосується реклами МФО про безвідсоткові кредити. Тепер реклама мікрокредитів у фінансових установах не повинна зазначати лише привабливий рекламний заклик про відсоткову ставку на рівні 0% чи 0,01% недопустиме. У рекламі споживчого кредиту має вказуватися реальна річна процентна ставка (РРПС %), яка дає змогу оцінити реальний ступінь переплати.